300REOZD
# 14134623
MyLittleSalesman.com - MLS Listing # 14134623
1999 Kohler 300REOZD Diesel Generator
Buyer Activity
Viewed
1 time
Category
Generator Sets
Manufacturer
Kohler
Model
300REOZD
Condition
Used
Stock Number
Central States #4931
MLS Number
Serial Number
Usage
1,094 Hours
Engine
Horse Power
490 HP
Engine Type
Series 60 14L
Fuel Type
Diesel
Engine Block Header
Yes
Additional Details
Kilowatts
300 KW
Power Phase
Three Phase
Product Description
Kohler 300 kW standby (270 kW prime) diesel generator set, model 300REOZD, SN-0642342. Detroit Diesel series 60 14L engine rated 490 HP at 1800 RPM, SN-06R0547107. 3/60/277/480V, 12 lead reconnectable to other voltages. 400 Amp main-line circuit breaker. PMG - permanent magnet generator. Decision Maker 3+ 16 light control panel. Coolant heater. Weather enclosure. 525 gallon UL listed sub-base fuel tank with secondary containment. 1094 Hrs. Year 1999. Load test pending. Overall dimensions 52W x 135L x 117H on 6H blocks. 11,000 lbs, muffler ships loose 40W x 48 x 40H, 500 lbs. on pallet. FOB Waukesha, WI