2007 Kohler 50REOZJB Diesel Generator
Buyer Activity
Viewed
Not yet
Shared
Not yet
Saved
Product Specifications
Year2007
CategoryGenerator Sets
Manufacturer
Kohler
Model50REOZJB
Condition Used
Stock NumberCentral States #5037
MLS Number14362947
Serial Number2135034
Usage875 Hours
Engine
Horse Power110 HP
Engine ManufacturerJohn Deere
Engine Type4045TF150
Fuel TypeDiesel
Engine Block HeaderYes
Additional Details
Kilowatts55 KW
Power PhaseThree Phase
Product Description
Kohler 55 kW standby (50 kW prime) diesel generator set model 50REOZJB, SN-2135034. John Deere model 4045TF150 engine rated 110 HP at 1800 RPM, SN-PE4045T632862. 3/60/277/480V, 12 lead reconnectable to other voltages, rated 55 kW at 3 phase, rated 49 kW 1 phase. 200 Amp main-line circuit breaker. PMG - Permanent Magnet Generator. Engine cooling radiator rated 50C/122F ambient. UL 2200 listed generator set. Decision-Maker 3+, 16 light control panel. Battery charger. Coolant heater. Sound attenuated enclosure. 89 gallon UL listed sub-base fuel tank with secondary containment. 875 Hours. Year 2007. Load test pending. Overall dimensions 42W x 108L x 99H on 6H blocks, 3800 lbs. FOB Waukesha, WI.