2013 Yale ERCO65VGN48TE083 Pneumatic Tire Forklift
Buyer Activity
Viewed
4 times
Shared
Not yet
Saved
Not yet
Product Specifications
Year2013
CategoryPneumatic Tire Forklifts
Manufacturer
Yale
ModelERCO65VGN48TE083
Condition Used
MLS Number13958585
Usage13,378 Hours
Product Description
2013 Yale ERCO65VGN48TE083 Electric Forklift
Powered by 48V Battery System (Charger NOT Included)
Hour meter reads: 13,738
6,000lb Lifting Capacity
3 Stage Mast
175“Max Lifting Height
32” Forks
Cascade 28G-FDS-160 Double Pallet Extendable Mast (See info below)
42” Main Mast w/ 26” outside to outside of forks and 80” Outside to Outside of Mast when extended)