2022 John Deere ROOTRAKE84 Bucket
Buyer Activity
Viewed
Not yet
Shared
Not yet
Saved
Product Specifications
Year2022
CategoryGeneral Purpose Buckets
Manufacturer
John Deere
ModelROOTRAKE84
Condition New
Stock NumberX530946
MLS Number13957796
Serial Number1T0RR84XEN0000907
Product Description
Key Features: -
Versatile Utility: Weld-on “D” ring expands functionality for various jobsite tasks. -
Specifications: -
Overall Width   2135 mm (84 in.) -
Overall Height   990 mm (38.9 in.) -
Overall Length   780 mm (30.8 in.) -
Grapple Width   1780 mm (70 in.) -
Grapple Opening   1295 mm (51 in.) -
Tooth Position   635 mm (25 in.) -
Tine Spacing   215 mm (8.5 in.) -
Weight   553 kg (1,220 lb.) -
Cylinder Bore   65 mm (2.5 in.) -
Cylinder Stroke   230 mm (9 in.) -
Rod Diameter   40 mm (1.5 in.)