2023 Caterpillar D6-20V24I Dozer
Buyer Activity
Viewed
1 time
Shared
Not yet
Saved
Not yet
Product Specifications
Year2023
CategoryDozers
Manufacturer
Caterpillar
ModelD6-20V24I
Condition Used
Stock NumberYUC0319
MLS Number13974831
Serial NumberWH501129
Usage2,951 Hours
Additional Details
RatingGood
Product Description
AIR FILTER, CAB
BASIC ARRANGEMENT
BLADE, VPAT
CAB, PREMIUM
CLEAN EMISSIONS MODULE
CONFIG ARR 20B, LUC, VPAT
CONTROL, RIPPER
CONVERTER GP-TRQ
D6 VPAT TRACTOR CFG4
DOZER CTL, ARO/GRADE, VPAT
ENCLOSURE, ENGINE, VPAT
ENGINE AR-COMPL
ENGINE, LUC, STANDARD
FAN, REVERSING, VPAT
FINAL DRIVE, 82" (2083 MM)
FLOOR, CAB, PREMIUM
FLUIDS, STD OIL, -58F
FUEL TANK, FAST FILL
GRAB HANDLES, STANDARD, VPAT
GRADE 3D W/ASSIST
GUARD, BOTTOM, HD, VPAT
HYDRAULICS, VPAT
JOYSTICK, ARO/GRADE, VPAT
LIGHT, REAR WORK
LIGHTS, 12, LED, PREMIUM VPAT
OIL CHANGE SYSTEM, HIGH SPEED
Online Owner's Manual
PRECLEANER, BASIC
PROD LINK, PLE643/PLE743 RADIO
REAR CAMERA
SEAT, HEATED & VENTILATED
TRACK, 24" ES HDXL
TRANSMISSION AR
UNDERCARRIAGE, HDXL, FULL GDE
VPAT DOZER PACKAGE
WATER JACKET HEATER, 110V
Located in Topeka, KS, US
Seller Information
Foley Equipment
1550 S. West St.
Wichita, KS 67213
United States
 Notes
Inspection Report
GENERAL CONDITION
ET Product Status Report DownloadYes
Logged / Active CodesNo
Machine Starts and is OperableYes
Visible Oil LeaksNo
BodyGood
FrameGood
GeneralGood
GENERAL APPEARANCE
Cleaning RequiredNo
Battery BoxGood
Belly PansGood
Cab or CanopyGood
DecalsGood
Engine EnclosuresGood
FendersGood
Fuel TankGood
Grab IronsGood
GuardsGood
Hard Nose P&BGood
HoodGood
Main Frame WeldsGood
PaintGood
Radiator GrillGood
Sheet MetalGood
Steps / LadderGood
SAFETY ITEMS
Parking Brake FunctioningYes
ROPS Certification PlateYes
Safety Decals In PlaceYes
Safety Decals LegibleYes
Service Brakes FunctioningYes
Back Up AlarmGood
Camera(s)Good
HornGood
ROPSGood
Seat Belt / DateGood
OPERATOR STATION
Current O&MMYes
Air ConditionerGood
ArmrestsGood
Cab Filter / Heat Vent LouvresGood
Dash ConsoleGood
Door Latches / Hinges / SealsGood
Floor Boards / MatsGood
GaugesGood
HeadlinerGood
Heater / DefrosterGood
Hour Meter - GAUGES, OPERATION STATION, CONSOLEGood
Hydraulic ControlsGood
Interior LightsGood
Interior Plastic / FabricGood
MirrorsGood
Monitoring DisplayGood
Pans/GuardsGood
RadioGood
Seat Cushions / Suspension / TypeGood
SwitchesGood
Transmission ControlsGood
WindowsGood
Windshield WipersGood
ENGINE
Apparent Other Engine DamageNo
Blow ByNo
Fuel LeaksNo
KnockingNo
Oil LeaksNo
Water in OilNo
Oil Pressure (H/L/N)Ok
Smoke Color (B/D/L/W)Normal
Belts / Pulleys - ENGINEGood
Engine Oil Level / ConditionGood
Engine Supports / MountsGood
Exhaust / Muffler / StackGood
Fuel Injection SystemGood
Intake / Air FiltersGood
Operating Condition - ENGINEGood
Turbocharger / BlowerGood
COOLING SYSTEM
Compression in RadiatorNo
Coolant LeaksNo
Oil in Anti-FreezeNo
Standard RadiatorYes
Anti-Freeze Level / Color / ConditionGood
Belts / Pulleys - COOLING SYSTEMGood
CoolersGood
FanGood
Fan Drive / TypeGood
Fan Shrouds / GuardsGood
Hoses / TubesGood
RadiatorGood
Water PumpGood
ELECTRICAL, STARTING AND CHARGING SYSTEM
Active CodesNo
AlternatorGood
Batteries / CablesGood
StarterGood
WiringGood
Work LightsGood
TRANSMISSION
Leaks - TRANSMISSIONNo
PowershiftYes
Transmission - NoisyNo
CaseGood
Operating Condition - TRANSMISSIONGood
Transmission - Forward ShiftsGood
Transmission - Reverse ShiftsGood
STEERING
Differential SteerGood
Differential Steering ControlsGood
Pump / MotorGood
Steering Operating ConditionGood
BRAKE
Parking Brake OperationGood
Service Brake OperationGood
HYDRAULICS
Leaks - HYDRAULICSNo
Angle CylinderGood
Hose LinesGood
Hydraulic ValvesGood
Lift CylindersGood
Overall Operating ConditionGood
PumpsGood
Tank / Sight Glass / CapGood
Tilt CylinderGood
BLADE
Back of BladeGood
C Frame / Mounts / BearingsGood
Cutting Edge & BitsGood
Face / MoldboardGood
RIPPER / GRAPPLE / WINCH
Beam / FrameGood
Brackets / StudsGood
Lines / Fittings - RIPPER / GRAPPLE / WINCHGood
Pins & BushingsGood
Ripper Lift CylinderGood
Shanks / GetGood
UNDERCARRIAGE
Pins & Bushings Turned?No
Link / Brand / Part Number248-2308
Track Shoes Width / Type610
Guiding Guard - LeftGood
Guiding Guard - RightGood
Track Frame - LeftGood
Track Frame - RightGood
Bushings (EXT)
Left2.8 / 24% Worn
Right2.8 / 24% Worn
Carrier Rollers
Left7.6 / 24% Worn
Right7.68 / 16% Worn
Frame Extension
Left3.35 / 0% Worn
Right3.35 / 0% Worn
Idlers Front
Left1.14 / 40% Worn
Right1.12 / 36% Worn
Idlers Rear
Left1.12 / 36% Worn
Right1.12 / 36% Worn
Links
Left5.08 / 22% Worn
Right5.08 / 22% Worn
Shoe Width
Left24.02 / 0% Worn
Right24.02 / 0% Worn
Sprocket Segments
Left8.54 / 43% Worn
Right8.54 / 43% Worn
Track Roller 1
Left0.87 / 42% Worn
Right0.87 / 42% Worn
Track Shoes
Left2.28 / 40% Worn
Right2.28 / 40% Worn