2025 Cummins C3000D6E Diesel Generator
Buyer Activity
Viewed
Not yet
Shared
Not yet
Saved
Product Specifications
Year2025
CategoryGenerator Sets
Manufacturer
Cummins
ModelC3000D6E
Condition New
Stock NumberCentral States #5009
MLS Number14257011
Serial NumberA250414124
Engine
Horse Power4309 HP
Engine ManufacturerCummins
Engine TypeQSK95-G9
Emission RatingUSA Tier 2
Fuel TypeDiesel
Engine Block HeaderYes
Additional Details
Kilowatts3000 KW
Power PhaseThree Phase
Product Description
New Cummins 3000 kW standby (2750 kW prime) diesel generator set model C3000D6E, SN-A250414124. Cummins QSK95-G9 engine rated 4309 HP at 1800 RPM, SN-37295791, EPA Tier 2 emissions. 3/60/277/480V. 4000 Amp main-line circuit breaker. Oversized generator end rated 3250 kW. UL 2200 listed package. Seismic certified. High ambient radiator. PowerCommand 3.3 digital control panel paralleling capable. EnerGenius battery charger 10 amp. Alternator heater. Coolant heater 208/240/480V. Freeman Enclosure Systems sound attenuated enclosure. New 6000 gallon UL142 sub-base fuel tank with secondary containment on order ETA Aug 14, 2026. Batteries and start up not included. 0 Hrs. Year 2025. Cummins 2 Yr / 1000 Hr standby warranty. Overall dimensions: generator w/enclosure 180W x 596L x 163H, 125,000 lbs, fuel tank 153W x 570L x 36H, 22,000 lbs. FOB Edinburgh, IN