Alpha HD A110HDG-SF Non-Extendable Lowboy Trailers For Sale
Your Current Search
Industry
Trailers
Category
Lowboy Trailers
Manufacturer
Alpha HD
Model
A110HDG-SF
Extendable
No
Market Type
Click the to remove the filter.
Narrow Your Search
Keyword Search
Search within the selected criteria
Equipment Type
Trailers (2)
Category
Lowboy Trailers (2)
Make
Alpha HD (2)
Model
A110HDG-SF (2)
Condition
New (2)
Model Year
Capacity
55 Ton (2)
Length
Extendable
No (2)
Dimensions
53x102 (2)
Rear Axle
Quad (2)
Neck Type
Detachable (2)
Suspension Type
Air Ride (2)
Composition Type
Steel (2)
Floor Type
Apitong Floor (2)
Inspection Report
Yes (0)
Warranty
Yes (0)
No (0)
Price
Country
United States (2)
State / Region
Select a state below and click Refine Results.
Seller Type
Dealerships (2)
Market Type
Showing 1 - 2 of 2 Lowboy Trailer Listings
1 - 2 of 2 listings
1 - 2 of 2 listings
Alpha HD A110HDG-SF 53x102 Quad Axle Steel Lowboy Trailer - Air Ride
2026 Alpha HD A110HDG-SF 53x102 Quad Axle Steel Lowboy Trailer - Air Ride
Recently Updated
Contact for price
IN STOCK ROBSTOWN, TX NEW 2026 Alpha A110HDG-SF, 55 ton with hydraulic flip axle, 110" and 84" swing clearance, 50" 5th wheel height, 5 position ride height, dual source hydraulics (13 HP...
ConditionNew
L x W53 ft. x 102 in.
SuspensionAir Ride
Rear AxleQuad Axle
Floor TypeApitong Floor
Capacity55 Ton
OutriggersYes
RampsYes
MLS Number13952771
CategoryLowboy Trailers
Last Updated5/8/2026
Location
Robstown, TX, US
Sold By
J&B Pavelka, Inc.
Recently Updated
Contact for price
ConditionNew
L x W53 ft. x 102 in.