2026 Trail King TK110HDG Lowboy Trailer
Buyer Activity
Viewed
1 time
Shared
Not yet
Saved
Not yet
Product Specifications
Year2026
CategoryLowboy Trailers
Manufacturer
Trail King
ModelTK110HDG
Condition New
Stock Number7034
MLS Number14356761
VIN 1TKJ05334TW041037
Weight & Dimensions
Length53 ft.
Width102 in.
Height24 in.
Well Length25.75 ft.
Body & Chassis
SuspensionAir Ride
CompositionSteel
Floor TypeWood Floor
Number of Rear AxlesTri Axle
Axle TypeFixed
Neck TypeDetachable
Wheels & Brakes
Wheel TypeAll Aluminum
Tire Size22.5lp
Addons & Attachments
OutriggersYes
Lift AxleYes
MudflapsYes
ScaleYes
Additional Details
State DOTYes
Product Description
Made in USA!! Brand new 53' x 102", 24" Loaded deck height, 25'9" well, 8" Ground clearance, 55 Ton, Apitong wood deck, Covered wheel wells, 12'11" Removable gooseneck (hydraulic), Spring assist front loading ramps, 2 Position kingpin settings- 16" and 40" with 110" and 86" swing clearance, 12" Swingout outriggers, 60" Axle spacing, 3rd Axle air lift, Air weigh scale, Oversize load flag holders, Price + FET & Sales Tax
Located in Boise, ID, US
Seller Information
Diesel Depot
Marcus Klassen
1944 S 2800 W