LB35-38CS
# 14268937
MyLittleSalesman.com - MLS Listing # 14268937
2027 Pitts LB35-38CS Lowboy Trailer
Category
Lowboy Trailers
Manufacturer
Pitts Trailers
Model
LB35-38CS
Condition
New
Stock Number
27PT001
MLS Number
VIN
5JYLB3524VPP55414
Weight & Dimensions
Length
45 ft.
Width
102 in.
Gross Vehicle Weight
86600 lbs.
Body & Chassis
Suspension
Spring
Composition
Steel
Floor Type
Apitong Floor
Number of Rear Axles
Tandem Axle
Axle Type
Fixed
Wheels & Brakes
Wheel Type
All Steel
Tire Size
255/70R22.5
Tire % Remaining
100%
Brake % Remaining
100%
Addons & Attachments
With Ramps
Yes
Mudflaps
Yes
Product Description
(Pricing is FOB the Factory and FET Included) 2027 Pitts LB35-38CS 35-Ton 45'x102" Fixed Neck Trailer, 38" Load Deck Height, Toolbox, 18" Pin, 84" Swing Clearance, Two-Speed Landing Gear, 26' Deck Length, Apitong Flooring, Spring Suspension, 255/70R22.5 Tires, Steel Wheels, 16 Bent D' Rings, Spring Assist Rear Loading Ramps, 4' Steel Dovetail w/Traction Bars