2027 Pitts LB35-38CS Lowboy Trailer
Buyer Activity
Viewed
4 times
Shared
Not yet
Saved
Not yet
Product Specifications
Year2027
CategoryLowboy Trailers
Manufacturer
Pitts Trailers
ModelLB35-38CS
Condition New
Stock Number27PT003
MLS Number14268939
Weight & Dimensions
Length45 ft.
Width102 in.
Gross Vehicle Weight86600 lbs.
Body & Chassis
SuspensionSpring
CompositionSteel
Floor TypeApitong Floor
Number of Rear AxlesTandem Axle
Axle TypeFixed
Wheels & Brakes
Wheel TypeAll Steel
Tire Size255/70R22.5
Tire % Remaining100%
Brake % Remaining100%
Addons & Attachments
With RampsYes
MudflapsYes
Product Description
(Pricing is FOB the Factory and FET Included) 2027 Pitts LB35-38CS 35-Ton 45'x102" Fixed Neck Trailer, 38" Load Deck Height, Toolbox, 18" Pin, 84" Swing Clearance, Two-Speed Landing Gear, 26' Deck Length, Apitong Flooring, Spring Suspension, 255/70R22.5 Tires, Steel Wheels, 16 Bent D' Rings, Spring Assist Rear Loading Ramps, 4' Steel Dovetail w/Traction Bars