2027 Pitts Lowboy | LB55-18GT | Contender
Buyer Activity
Viewed
2 times
Shared
Not yet
Saved
Not yet
Product Specifications
YearUnknown
CategoryLowboy Trailers
Manufacturer
Pitts Trailers
Condition New
Stock Number6127
MLS Number14135958
Capacity & Size
Capacity55 Ton
Product Description
  • 55-Ton Detach With An 18" Loaded Deck Height
  • 53' Overall Length
  • Upgraded Gooseneck Reinforced for GN Extension
  • King Pin Height: 50" (5 Position)
  • King Pin Setting: 16"
  • Swing Clearance: 102"
  • King Pin Plate: 5/16 Plate
  • Main Deck: Hydraulic Detachable Non-Ground Bearing. Level Deck Design, Main Longitudinal Members Fabricated With T-1 Steel Flanges 12" Main And 12" Side Beams, 8" I-Beam Crossmember On 24" Centers With 4" Stub Cross Members On 12" Centers Outer Bay, 1 1/2" Nominal Apitong On Outer Bays, Lockable Toolbox In Front Of Deck, Removable Swing-Type Outriggers (Extends Trailer Width 2'), Knuckle Trough At Rear Of Deck, With Full Width Plate
  • Loaded Deck Height: 18" With 6" Ground Clearance
  • Deck Length: 26'
  • Center Deck: Open
  • Front Ramps Front: Fixed Ramps
  • Deck Width: 8'6" Wide
  • Front Pullout Bracket: Heavy Duty Pull Out Outrigger with Spring Latch Pin
  • Brakes: 16 1/2" X 7", Heavy-Duty Brake Drums, Outboard Mount, Automatic Slack Adjusters, Type 30/30 Parking Brakes On (2) Axles