2027 Pitts Lowboy | LB55-22GT | Contender
Year
Unknown
Category
Lowboy Trailers
Manufacturer
Pitts Trailers
Condition
New
Stock Number
6128
MLS Number
Capacity & Size
Capacity
55 Ton
Product Description
55-Ton Detach With A 22" Loaded Deck Height
Upgraded Gooseneck Reinforced for GN Extension
Loaded Deck Height: 22" With 6" Ground Clearance
Deck Length: 26'
Center Deck: Open
Front Ramps: Front Fixed Ramps
Deck Width: 8'6" Wide
Front Pullout Bracket: Heavy Duty Pull Out Outrigger with Spring Latch Pin
Brakes: 16 1/2" X 7", Heavy-Duty Brake Drums, Outboard Mount, Automatic Slack Adjusters, Type 30/30 Parking Brakes On (2) Axles