Pitts Tri Axle LB55-18GT Lowboy Trailers with Air Ride Suspension For Sale
Your Current Search
Industry
Trailers
Category
Lowboy Trailers
Manufacturer
Pitts Trailers
Model
LB55-18GT
Rear Axle
Tri
Suspension Type
Air Ride
Click the to remove the filter.
Narrow Your Search
Keyword Search
Search within the selected criteria
Equipment Type
Trailers (1)
Category
Lowboy Trailers (1)
Make
Pitts Trailers (1)
Model
LB55-18GT (1)
Condition
New (1)
Model Year
Capacity
55 Ton (1)
Length
Extendable
Yes (0)
No (0)
Dimensions
53x102 (1)
Rear Axle
Tri (1)
Axle Type
Fixed (1)
Neck Type
Detachable (1)
Suspension Type
Air Ride (1)
Composition Type
Steel (1)
Floor Type
Apitong Floor (1)
Inspection Report
Yes (0)
Warranty
No (0)
Price
Country
United States (1)
State / Region
Select a state below and click Refine Results.
Seller Type
Dealerships (1)
Market Type
For Sale (1)
Showing 1 - 1 of 1 Lowboy Trailer Listings
1 - 1 of 1 listings
1 - 1 of 1 listings
Pitts LB55-18GT Lowboy Trailer
2026 Pitts LB55-18GT Lowboy Trailer
55 Ton Detach, 18" Loaded Deck Height, 53x102, 5 Position Rid Height, 26' Deck Length, Front Heavy Duty Pullout Outrigger, Air Ride with Manual Override, Lift Rear Axle, 22.5 Tires,...
ConditionNew
L x W53 ft. x 102 in.